Mýtus o poctivé firmě
Mýtus: Kauza vývozu metachalonu do afrického státu Lesotha má jenom očernit Diag Human “Nestalo se nic než to, že firma Diag Human se dotázala ministerstva zdravotnictví, zda jsou takové léky k dispozici a zda je legální je vyvézt. A když dostala zápornou odpověď, tak se nic z toho neuskutečnilo,” tvrdí dnes právník Diagu Jan Kalvoda.
Skutečnost: Firma Conneco a.s. (předchůdce Diag Human a.s,. a SE) si nechala bez povolení vyrobit „vzorek“ metachalonu 120 kg, a jeho malou část už dokonce I zpracovat do tablet. Byl z toho velký průšvih, později se totiž ukázalo, že k výrobě metachalonu pro Conneco neměl ani výzkumný ústav, který ho realizoval, povolení. Stejně tak pracovník společnosti Léčiva, který tablety vyrobil porušil platné předpisy…
Až potom Conneco požádala Ministerstvo zdravotnictví o povolení (nešlo o pouhý dotaz) jednak zacházet s touto látkou a jednak o povolení vyvést tablety s touto látkou do zahraničí (a to už je měla vyrobené!). Přiložila objednávku zahraničního partnera a povolení k zahraniční obchodní činnosti. Jak se ukázalo metachalon měl být dovezen do Afriky na základě zfalšovaného povolení úřadů z Lesotha (ČR na to upozornil Interpol), navíc Conneco mělo povolení k zahraničnímu obchodu pouze na své vlastní produkty a nikoliv na například léky vyrobené někým jiným.. Vše se vyšetřovalo, zástupci Conneca svoji (nakonec úspěšnou!) obranu založili na tom, že nic nevěděli.