Souhrn současného stavu
V současnosti se kauza nachází ve stadiu přezkumného rozhodčího řízení, které má posoudit konečný rozhodčí nález, který ukládá České republice zaplatit Diag Human cca 9 miliard korun (o jednotlivých nálezech viz zde). Byl ustanoven nový tzv. přezkumný rozhodčí senát, který může kauzu zcela zvrátit a daňoví poplatníci by už nemuseli platit ANI KORUNU (k potvrzení tohoto postoje doporučuji k prostudování materiál, který jsem nazval Fauly proti České republice) Toho se obává Diag Human, a proto se snaží přezkumný rozhodčí senát zpochybňovat.
Teď podrobněji: Po vydání konečného rozhodčího nálezu v roce 2008 podala návrh na jeho přezkum jak Česká republika, tak posléze i Diag Human. Ve stejném roce jmenoval stát rozhodce Milana Kindla a Diag rozhodce Damiana Della Ca ze Švýcarska. Oba rozhodci se měli shodnout na rozhodci třetím. V případě, že by ke shodě nedošlo, má - podle zákona o rozhodčím řízení – třetího rozhodce jmenovat soud. Protože k dohodě nedošlo, navrhla ČR Obvodnímu soudu pro Prahu 6 na jmenování rozhodce Petra Kužela. Obvodní soud návrhu vyhověl a rozhodce jmenoval. Toto rozhodnutí obvodního soudu potvrdil v roce 2009 i Městský soud v Praze. Přezkumný senát zahájil svou práci, rozhodce Kužel byl zvolen předsedou rozhodčího senátu.
Diag se začal obávat o výsledek. Novinář Jan Urban rozjíždí mediální ofenzívu proti státu. Česká televize přitom ochotně asistuje. Cílem je znevěrohodnit "české" rozhodce, které navrhnul stát a rozbít celý přezkumný senát. Stát se ale velice tvrdě brání, už ho nezastupují amatéři jako v minulosti.
Ofenzíva Diagu
Diag vede protiofenzívu na čtyřech frontách:
První je přímo v rozhodčím senátu. Jako záminka slouží jeden z dílu pořadu Reportéři ČT. Ten je shodou zvláštních náhod vysílán 29.3.2010 ve 21.30 , tedy den před plánovaným setkání rozhodčího senátu. Ale švýcarský rozhodce Della Ca v pondělí pozdě večer nejede na letiště, ale sedí doma u internetu, má naladěn kanál České televize a v ruce česko-německý slovník (nebo česko francouzský, nebo jiný?). Hned má jasno, druhý den brzo ráno rezignuje (více – viz kauza off shorových firem). Senát přestal být usnášeníschopný.
Druhou frontu rozbalil Diag Human na bitevním poli soudních síní. Zpochybnil jmenování rozhodce Kužela obvodním soudem pro Prahu 6 a tedy i potvrzující rozsudek Městského soudu v Praze. Obrací se na Nejvyšší soud. Ten mu dává za pravdu jenom částečně. Nejvyšší soud se neztotožnil s názorem žalobce, že by byl Kužel jako rozhodce podjatý a ni s tím, že by při jeho jmenování chybovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodnul ale, že rozhodce nejmenoval ten správný soud a že do doby, než rozhodne ten správný soud, rozhodcem být nemůže. Podání se vrací k Městskému soudu, který ale už může rozhodnut jako prvoinstanční, čili může znovu jmenovat Petra Kužela rozhodcem.
Třetí fronta je policejní. Diag neuspěl s prapodivným trestním oznámením. Pdrobněji otom píši zde. Pikantní na tom je, že to byla právě firma Diag Human, kdo v minulosti rázně odmítal jakékoliv zasahování policie do sporu a to ve chvílích, kdy existoval vážné pochybnosti o rozhodcích, státních úřednících, kteří tak, či onak pomohli Diagu atd (ostatně stačí se podívat do galerie osob, které se kolem kauzy točí a točily, najdete ji zde). Nyní tedy sám Diag podává trestní oznámení, ve chvíli, kdy má pocit, že by mohl v kauze konečně začít tahat za kratší í konec, najednou jsou pryč všechny vzletné řeč z minulosti i o právním státě a nezávislém soudním (tedy rozhodčím) řízení…(najdete je zde).
Čtvrtá fronta je mediální. Novinář Jan Urban začal obviňovat úředníky ministerstva zdravotnictví, politiky a právníky z rozsáhlého spiknutí. Za přičinlivé asistence Reportérů České televize vytvořil kauzu off shorových firem, ( o ní více zde).
Všechny čtyři fronty zatím slavily částečný úspěch: rozhodčí senát, který stál už téměř před rozhodnutím a to dost možná v neprospěch Diagu, je dočasně rozbit. O kauze off shorových firem se mluví jako o kauze státu a přitom je to čistě vnitřní boj „uvnitř“ lidí kolem Diag Human. Dlouhodobě je ale tato strategie neudržitelná a Diag to dobře ví. Jaká přijde další finta, či jaká bude otevřena další fronta?
Ovšem ani stát nezahálel.
Trumfy v rukou státu
Český stát, který právně zastupuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, se momentálně orientuje na znovuobnovení činnosti rozhodčího senátu, který byl ochromen obstrukcemi ze strany Diag Human.
Po rezignaci rozhodce Della Ca, podala Česká republika, opět v souladu se zákonem o rozhodčím řízení, návrh Obvodnímu soudu pro Prahu 6 na jmenování nového rozhodce a to Jiřího Schwarze. Tento soud si nebyl jist, zda je „příslušný k této věci“ a tak se pro jistotu zeptal Vrchního soudu, ten řekl, že ano. Ovšem mezitím rozhodl Nejvyššího soud ve věci jmenování rozhodce Kužela, a proto stát svůj návrh na jmenování rozhodce Schwarze raději stáhl z Obvodního soudu a znovu ho podal u Mětského soudu. Ten tedy má na stole návrhy na jmenování obou rozhodců (Kužela i Schwarze).
Diag sice navrhnul „svého“ nového rozhodce, opět Švýcara Maxe Baumanna, ale stát s tímto návrhem nesouhlasil. A podle zákona, pokud se rozhodce vzdá členství v senátu, potom se buď musejí obě strany dohodnout na novém, nebo rozhodne soud.
Stát důsledně využívá možností, které mu skýtá náš právní řád. Momentálně má přezkumný rozhodčí senát pouze jednoho člena Milana Kindla, proti němu nebyla z žádné strany vznesena námitka z podjatosti. Zástupce navržený Diagem, tedy Damiano Della Ca, odstoupil. S dalším Švýcarem Maxem Baumannem stát nesouhlasil, nemůže tedy být arbitrem. A soudy teď mají na stole dva návrhy na rozhodce: jedním je opět Petr Kužel, který už dokonce rozhodčí senát vedl (v tomto senátu seděl i Della Ca) a pokud soud toto jméno potvrdí do senátu se zase vrátí. Druhým návrhem je Jiří Schwarz, pokud bude potvrzen i on – bude senát opět kompletní – budou v něm tři rozhodci a všichni na návrh státu: jeden na základě jmenování státem, druzí dva na základě jmenování soudem. Tento stav má jediný důvod: špatnou strategii Diag Human, anebo dobrou strategii státu, jak libo.